Blog- web o tom, když je o kolečko víc :o)

Cyklotester Polar S 725 X

2. dubna 2007 v 23:58 | Vašek |  Technika,komponenty
Ne, že bych v loňském roce nepokročil se svou fyzičkou a vytrvalostí vůbec, ale po nějaké době jsem se prostě dostal do stadia, kdy jsem začal cyklistiku brát opravdu vážněji. Zkrátka z fáze "jezdím na kole rád a často" jsem nepozorovaně přešel do "trénuji" :o)
Přestal mi stačit standardní pulsmetr a co jiného má pro trénink větší význam, než možnost jeho monitorování. Takže po nějaké době dotazování se po osobních zkušenostech s jednotlivými cyklocomputery a sporttestery jsem se rozhodl pro přístroj řady S 7... od fy Polar, a po hledání cen a funkcí na netu jsem objednal a teď teda i používám Polar S 725 X Tour Edition. Ta "edice Tour de France 2006" se liší od klasiky S 725 X vlastně jenom designem, jak je tady na obrázku.
Popis některých jeho funkcí je v klikacím odkazu tady o odstavec výš v textu nebo na domovské stránce www.polar.fi, takže jenom ve zkratce: jedná se o cyklocomputer, pulsmetr, barometrický výškoměr, teploměr, sporttester atd. atd. :o) v jednom. Jde použít např. na dva rozměry kol, takže jsem k němu pořídil snímač rychlosti jak na MTB, tak i na "žiletku". Na silnici bych mohl využít i snímač kadence, ale stejně jako snímač silového výkonu (+ ta jeho cena!!!), senzor pro běh, ..., jsem si je nepořídil, i s ohledem k jejich využití vzhledem k mým současným požadavkům. Má vestavěnou paměť a infraport, takže je možné veškerá data bezdrátově přenést do počítače a za pomocí softwaru (Polar Precision Performance, verze 4.03.040- je i v češtině) potom dál zpracovávat ve formě různých grafů a statistik. V případě, že bych chtěl ukládat do přístroje data v nejkratším možném volitelném intervalu (možnost 5, 15 a 60 sec), byl přitom na nějaké delší dovolené a náhodou už skoro zaplnil paměť přístroje, můžu i bez přístupu ke svému PC využít možnosti zálohování- i znázornění- všech dat v mobilu (outdoorová Nokia 5410i, tu jsem už delší čas měl). Opět přes infraport, a následně všechno můžu přenést do počítače, až se k němu později dostanu.
Praxe
I po nastudování manuálu a prvních pár použitích mi chvíli trvalo, než jsem přišel na ovládání Polaru, a přiznám se, že mi bude ještě delší dobu trvat, než objevím a hlavně využiju všechny jeho funkce. Vynechávám zatím záležitosti typu intervalového tréninku, řízeného rozehřátí a vyjetí se na závěr- to praktikuji i trochu citem :o) , stejně tak zatím nevyužívám nabídek testů výkonnosti a j. . Už kvůli přesunování z jednoho kola na druhé a nošení domů kvůli přenosu do PC přístroj využívám čistě jenom na tréninkové jízdy. Jde i o to, že pro ukládání dat vč. ujetých km se musí přístroj aktivovat, přenášet tedy do počítače kilometry najeté jízdou do práce a podobné víceméně nevýznamné vyjížďky a podobné krátkodobé "sportovní" aktivity nemá význam. Nejenom díky tomu se tím pro mě tenhle model Polaru stal opravdu tréninkovou pomůckou.
Co se týká příslušenství- hrudní pás: jde o nový model WearLink. Perfektně se nosí, má minimální rozměry a úžasně padne na tělo. Vysílá navíc kódovaný signál, takže nemůže dojít k ovlivnění nebo rušení jinými pulsmetry. Snímač rychlosti je bezdrátový. Všechen bezdrátový přenos mě velmi mile překvapil, protože prakticky nedochází k elektromagnetickým interferencím- rušení signálu třeba vysokým el. napětím, v blízkosti železnice apod., a to i v místech, kde to třeba můj bývalý pulsmetr Sigma nezvládal pravidelně.
Abych nebyl jenom tak nadšený- stačil jsem už objevit i jedno negativum: při skutečném brodění se bahnem na biku se mi už 2x zaseklo při zmáčknutí to velké červené tlačítko "start" :o( . Ale jenom když už bylo opravdu pod nánosem bláta; dalo se to rozhýbat.
Možnosti práce s PC, software
Velmi užitečná věc u připojení k PC je oboustranná komunikace mezi počítačem a sporttesterem. Nejenom že se tím vyloučí ztráta dat nebo chyby vzniklé špatným přenosem, ale všechny funkce Polaru si můžu nastavit jak složitější cestou přímo v "komplíku", tak i v klidu a přehledně na počítači.
Jako první věc u SW uvedu přehledné vedení tréninkového deníku. Do každého dne se vyplňují údaje jako váha, klidový tep, čas a úroveň spánku atd. A pochopitelně po přenosu z Polaru i záznam tréninkové jednotky. Nemusí jít nutně jenom o cyklistiku- kde jsem od sebe odlišil silnici a MTB, můžu si přidat vlastně jakýkoli další sport, pochopitelně jsem limitován možnostmi přístroje, takže třeba u bruslení nebo spinningu zaznamenavám jenom dobu cvičení a záznam tepové frekvence. Deník je velmi motivující záležitost, prázdná políčka nevypadají hezky :o) (dny regenerace samozřejmě musí být, to se nepočítá :o) ). Stejně tak jako jednotlivé druhy sportu můžu zvlášť ukládat a vyhodnocovat i závody, to všechno pro přehlednost hezky v barvách podle činnosti.
Kliknutím na určitý den se dostanu ke grafům sportovní aktivity. Ukázka klasického záznamu z jízdy vypadá třeba takhle:
V ikonách nahoře mám možnost otevření další spousty údajů, hodně z nich opět v grafech a navíc můžu zvolit jejich jednotlivé položky, takže si navolím např. úseky po týdnech a závislost průměrné rychlosti na prům. tepové frekvenci, ... Variant je opravdu hodně, pracovat se dá se všemi vstupními daty, není problém sestavit klidně i graf úrovně spánku nebo závislosti převýšení trasy na celkovém pocitu z jízdy :o) . Vyvolat jakékoli údaje není žádný problém (sečíst třeba nastoupané metry za poslední měsíc, hodiny v určité tepové frekvenci v době rekonvalescence po nemoci atd. atd.).
V případě vzniklých chyb v záznamu výkonu je možné všechny údaje zpětně opravit, třeba výkyv vzniklý zmíněným elektromag. rušením, poopravit špatně nastavenou nadmořskou výšku i zpětně v záznamech a grafech apod. .
Tento sporttester tedy umožňuje pravidelné monitorování a zpracovávání údajů o tréninku na už velmi slušné úrovni. Společně s výborným softwarem pomáhá jak při jeho vedení, tak i motivaci k němu. Jde o skutečnou pomůcku ke zvyšování výkonnosti, pro cyklistu se sportovními ambicemi se dá určitě s jeho pomocí posunout dál, než jen dřít bez větších výsledků a počítat ujeté kilometry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Filip Filip | E-mail | 13. listopadu 2007 v 19:32 | Reagovat

Dobrý večer!

Vlastním pulsmetr Polar S725X,ale potýkám se s problémem nastavení výškoměru,můžete mi pomoci! Předem Děkuji

2 Vašek Vašek | 13. prosince 2007 v 18:26 | Reagovat

Filip: podivej se do mailu

3 marty321 marty321 | E-mail | 26. prosince 2007 v 13:01 | Reagovat

dobrý věcičky pro kola mužete nalézt taky na http://www.cyklistika-fitness.cz/

4 marty321 marty321 | E-mail | Web | 21. ledna 2008 v 19:19 | Reagovat

stačí kliknout na web

5 Vašek Vašek | 24. ledna 2008 v 20:20 | Reagovat

Marty:

tvoje "komentáře" jsem ti tu zatim nechal, ale myslíš si, že je opravdu nutny je psat jenom pro to, abys dělal někomu reklamu? Ono je to takhle zadarmo jednoduchý, že.

6 kontas kontas | E-mail | 23. července 2008 v 22:00 | Reagovat

Pokud by měl někdo zájem dostal jsem k narozkám POLAR S725 Cad, raději bych POLAR CS600, prostě nevhodný dárek. Pokud by je někdo se slevou koupil, cena  9500,- Kč. Kupované v červnu 2008, originál návod i záručák, info na http://www.fitham.cz/1717-polar-s725-x-cad .

7 Jan Gavenda Jan Gavenda | E-mail | 8. února 2009 v 19:50 | Reagovat

Ahoj, mám Polar S725X,ale potýkám se s problémem nastavení výškoměru,můžete mi pomoci! Moc díky. Honza

8 WaclawW WaclawW | E-mail | 17. ledna 2017 v 15:08 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na kolostranky.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama